Aby drzewko bonsai miało odpowiedni kształt trzeba wykonać kilka zabiegów kształtujących kierunek rozwoju poszczególnych gałęzi oraz pnia czyli na przykład odchylenie ich od pionu. Zabieg ten przeprowadza się przy pomocy drutowania na młodych roślinach których pędy są zazwyczaj skierowane ku górze. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać wygląd drzewa o wiele starszego od jego rzeczywistego wieku.
Pędy rośliny owijane są drutem a następnie odginane ku dołowi pod odpowiednim kątem. Drut uniemożliwia powrót rośliny do pierwotnego kształtu a z czasem roślina zaczyna utrzymywać sama narzucony przez nas kształt a narastająca tkanka dodatkowo utrwala go. Drut stosowany w drutowaniu powinien być wykonany z materiału nierdzewnego i elastycznego. Najlepszy drut to miedziany, aluminiowy lub aluminiowy pokrywany miedzią. Na samym początku należy zaopatrzyć się w różnej grubości druty od jednej szóstej do jednej trzeciej grubości gałęzi. Należy również uwzględnić wiek drzewka oraz stopień odgięcia poszczególnych gałęzi. Gałęzie owija się pod kątem czterdziestu pięciu stopni i nie może się on krzyżować gdyż może to spowodować obumarcie gałęzi.
Drutowanie z drzewek liściastych zdejmuje się po trzech do sześciu miesiącach a z drzewek iglastych po roku. Przez cały ten okres należy doglądać drzewka i sprawdzać czy drut nie wrasta w drewno. Jeśli tak się dzieje należy go natychmiast usunąć. Jeśli istnieje taka możliwość można jednym drutem drutować dwie gałązki o podobnej grubości lub jedną gałąź można drutować dwoma drutami ale należy pamiętać przy tym o zasadzie że druty powinny być prowadzone równolegle i nie mogą się krzyżować.
Drutowanie pnia polega na tym że drut o odpowiedniej grubości wciska się w podłoże za pniem a następnie prowadzi się go pod kątem czterdziestu pięciu stopni w górę pnia. Nie powinno uciskać się dolnych części połączenia pnia z gałązkami więc w tych miejscach najlepiej poprowadzić drut tuż ponad gałązką. Drut musi być dobrze osadzony w ziemi aby się nie ruszał gdy będzie się formować pień.